یکشنبه سی و یکم تیر ۱۴۰۳

از نگاه لاکچری به قهوه تا ورود آن به سبد خانوار

قهوه چند سالی است به جزء لاینفک زندگی افراد تبدیل شده است تا جایی که میتوان از آن به عنوان اعتیاد یا وابستگی به قهوه یاد کرد و اگر در گذشته شکل تجملی به خود داشت امروزه یک نوشیدنی کاربردی است و بیشتر برای نشاط و رفع خستگی استفاده می‌کنند اما آیا سرانه مصرف قهوه در کشور عاملی برای نگرانی است. اگر در گذشته قهوه تنها مختص کافی شاپ ها بوده است به اذعان فروشندگان و تولید کنندگان قهوه امروزه افراد زیادی به صورت منفرد خریدار قهوه هستند .
 
سرانه مصرف قهوه در ایران در سال 1385 کمتر از 100 گرم در سال بود، که این میزان در سال های اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته است ، به طوری که در حال حاضر این میزان به حدود 420 گرم در سال رسیده است.
 
شاید کمتر باور کنید که امروزه قهوه به سبد خانوارها راه یافته است و همچون چایی که یک نوشیدنی جا افتاده دربین خانواده ایرانی است قهوه نیز در جوار آن قرار گرفته است هر چند برخی معتقدند ایرانی ها در ابتدا قهوه خور بوده اند و سپس چای خور شده اند اما به اذعان فروشندگان قهوه امروزه تمام اقشار از پایین ترین طبقه اجتماعی تا بالاترین سطح جامعه از دانش آموز تا دکتری و از جنس زن تا مرد مصرف کننده قهوه هستند.
 
در همین ارتباط شاهد راه اندازی " پنجمین دوره نمایشگاه تخصصی قهوه، تجهیزات وابسته و ماشین آلات نان و شیرینی اصفهان" با حضور 95 تولیدکننده و فروشنده قهوه و فعالان ماشین الات نان و شیرینی در محل دائمی برگزاری نمایشگاه های استان اصفهان در تاریخ 27 الی 30 دی ماه هستیم. این رویداد در پی چهار دوره موفق گذشته، امسال با رشد کمی و کیفی و افزایش زیرمجموعه های قهوه و نان در مقایسه با دوره های گذشته روبرو شده و برندهای بن مانو- هلدینگ آروانا- سانتوس – پارس کافی – سی فور سی – پارس محزون – سالیس و نمایندگی فروش قهوه از کشور کلمبیا تعدادی از حاضران قابل توجه در این نمایشگاه هستند.

تاریخ انتشار : 1402/10/30

عضویت رایگان در خبرنامه

تبلیغات