سه شنبه بیست و ششم تیر ۱۴۰۳

نمایشگاه تاسیسات نهاد دانشگاه و بازار را به‌هم نزدیک می‌کند

حمید کبیری/مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تابان تهویه سپاهان(HAMRA)

چیلرهای تولید ایران تا چه حد با استانداردهای روز جهان همراه است؟ در زمینه چیلر اگر تولیدکننده بخواهد توانایی ساخت اثر باکیفیت اروپایی را داریم. اگر چیلر ساخته‌شده ایران را با اروپایی مقایسه کنید، بازده کار ما با تمامی جزئیات در سطح اروپاست. خواستن تولیدکننده هزینه دارد که ازنظر نیروی انسانی و آزمایشگاه و... هزینه‌بر است. ما در این زمینه صاحب ادعا هستیم و در نمایشگاه اتاق آزمون نیز همراه ماست که چیلر ما درزمینه های مختلف مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
 

هزینه‌ای که به آن اشاره کردید برای یک مجموعه تا چه حد برآورد می‌شود؟خیلی واضح بخواهیم توضیح دهیم، صاحب کارخانه و اعضا هیات مدیره شرکت باید سود خودشان را در 5 سال اول فوق‌العاده کم در نظر بگیرند. اینکه یک نفر هدف‌گذاری 5 ساله داشته باشد و بخواهد چندین میلیارد پول وسط بگذارد، امکان ندارد و باید سود خود را صرف توسعه محصول و شرکت کند. برداشت سود و خرج در جای دیگر باعث توسعه نمی‌شود. ازلحاظ غیرمادی نیز مجموعه باید بتواند نیروی انسانی متخصص را جذب کند که جنبه مالی و غیرمالی دارد. یعنی هم باید بتوانند حقوق خوب بدهند هم امکانات لازم را فراهم کنند تا نیروی انسانی مایل به کار شود.

 

صادرات این محصول در چه وضعیتی قرار دارد؟

چیلر یک کالای خدمات محور است. ما در تهران که می‌خواهیم چیلر بفرستیم اول یک گروه خدمات پس از فروش آموزش می‌دهیم که چندین ماه طول می‌کشد. در کشور دیگر این روند به‌مراتب سخت‌تر می‌شود. بحث خدمات محوری چیلر باعث محدودیت صادرات می‌شود و بسیار آمار اندکی داریم. طبق آمار اتاق بازرگانی ایران نسبت صادرات چیلر به محصولات مشابه مانند کولرآبی از یک‌به‌صد هم کمتر است.
 

نمایشگاه چه کمکی می‌تواند به این محصول داشته باشد؟

نمایشگاه یک محل فوق‌العاده برای جمع شدن اصحاب صاحب‌نظر است تا بتوانند دورهم جمع شوند و در بازدید از غرفه‌ها تبادل اطلاعات صورت بگیرد. مهندسین مشاور نیز می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند و همیشه بازخورد نمایشگاه برای ما خوب بوده است. فارغ از جنبه فروش، بحث توسعه محصول قبل و بعد از نمایشگاه مطرح است. مثل محصول به نمایشگاه می‌آید، اساتید دانشگاه محصول را ارزیابی می‌کنند که به ما کمک می‌کنند. در طول سال شما هرچقدر اساتید را دعوت کنید فرصت ندارند اما این نمایشگاه فرصت خوبی برای حضور اساتید اهل‌فن است. ما یک سال و نیم است در راستای ارتباط با دانشگاه گام خوبی برداشتیم، پیشنهاد ما این است که همکاران دیگر درزمینهٔ ارتباط با دانشگاه فعال شوند. در بحث پرورش کارآموز خیلی موثر است و محصول خود را نیز می‌توانند توسعه دهند.

تاریخ انتشار : 1402/9/18

عضویت رایگان در خبرنامه

تبلیغات