یکشنبه سی و یکم تیر ۱۴۰۳

اصفهان میزبان دو رویداد ملی فرش دستباف تا پایان سال جاری

سعید عصاچی در نشست خبری این جشنواره افزود: دبیرخانه دائمی جشنواره قالی فاخر به اصفهان واگذار شده و این جشنواره هر ساله در این استان با همکاری بین اتاق بازرگانی، اداره کل صمت و مرکز ملی فرش برگزار خواهد شد.

 
وی ادامه داد: معرفی تنوع و ویژگی های فرش دستباف ایران در سطح ملی و بین‌المللی، ترغیب و تشویق بافندگان، طراحان، نقاشان، تولیدکنندگان و فروشندگان به تولید و عرضه قالی های فاخر و ایجاد انگیزه برای بروز استعدادها، نوآوری و خلاقیت در تولید فرش دستباف با حفظ اصالت قالی و کمک به بازاریابی فرش های تولیدی از اهداف اصلی این جشنواره است.
 
رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان اصفهان با اشاره به روند برگزاری این جشنواره اظهار داشت:ثبت نام این جشنواره به صورت رسمی از امروز آغاز شده و هنرمندانی که دارای فرش فاخر هستند تا آخر آذر ماه می توانند در سایت جشنواره به آدرس Ihcfestival.ir ثبت نام کنند.
 
وی اضافه کرد: پس از معرفی فرش ها در هر استان و برگزاری داوری اولیه توسط داوران استانی، فرش های قابل عرضه در این جشنواره به اصفهان ارسال خواهند شد و پس از داوری نهایی فرش های که امتیاز قابل قبول را کسب کنند از چهارم تا نهم بهمن ماه در نمایشگاه اصفهان به نمایش گذاشته خواهند شد.
 
به گفته وی، فرش های فاخر در این جشنواره در هشت رسته و سه گروه فرش های روستایی و عشایری، فرش های شهری باف و فرش های مدرن ارائه خواهد شد.
 

عصاچی گفت: بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران همزمان با جشنواره قالی فاخر در اصفهان برگزار خواهد شد و در تلاشیم که این فرش های برتر پس از انتخاب، در نمایشگاه های خارجی و بین المللی به نمایش گذاشته شوند تا بتوانیم بازاریابی خوبی برای فرش ها انجام دهیم.وی بیان کرد: ۲۲۰ هزار بافنده فعال فرش دستباف در استان وجود دارد.

 

رییس کمیسیون گردشگری و صنایع دستی اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این نشست گفت: اصفهان یکی از قطب های اصلی تولید هنر صنعت فرش دستباف ایران است.مژگان ایزدی افزود: بیش از ۲میلیون بافنده فعال فرش در کشور وجود دارد که از این تعداد بیش از ۲۲۰ هزار نفر مربوط به استان اصفهان است.به گفته وی، تحریم فرهنگی فرش ایران بسیار زودتر از تحریم های اقتصادی و از اوایل دهه هفتاد میلادی شروع شده بود.وی با بیان اینکه فرش دستباف ایران در دوره ای به درجه ای از شهرت و عظمت رسیده بود که ایران را یکه تاز بازار جهان کرده بود ادامه داد: اتاق بازرگانی اصفهان بر خود لازم می داند پاسدار این میراث کهن بوده و تا زمان شکوه و رونق با اقداماتی همچون برگزاری جشنواره قالی فاخر از این هنر صنعت حراست کند.ایزدی گفت: رسالت اتاق بازرگانی، ارائه خدمات به اعضای این اتاق و از جمله فعالان هنر صنعت فرش دستباف است و در این راستا از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهد کرد. یاسر حنیفی، معاون مرکز ملی تولید فرش ایران با اشاره به تغییراتی که در حوزه ستادی فرش دستباف در وزارت صمت صورت گرفته، گفت: این تغییرات در برنامه های کلان وزارت مانعی برای فرش نیست و دومین جشنواره قالی فاخر معطوف به جشنواره فرش برتر و با هدف الگوسازی و ارتقای معیارهای انتخاب قالی فاخر برگزار می گردد.

 

او، اجرایی شدن شناسنامه فرش دستباف و فعالیت کارگزاری صدور شناسنامه فرش در استان اصفهان را حائز اهمیت خواند و افزود: صدور شناسنامه و گسترش فرهنگ اصالت فرش دستباف می تواند به ارتقای جایگاه آن کمک نماید.

 

حنیفی به مشکلات تامین مواد اولیه، تحریم ها و شرایط ارزی کشور پرداخت و گفت: اقتصاد فرش چندان مطلوب نیست. سعی می کنیم موانعی ازجمله تعهدات ارزی را بطور کامل برطرف سازیم.دهقانی، معاون اداره کل صمت استان اصفهان، تلاش انجمن ها، اتحادیه و اتاقهای بازرگانی برای برگزاری جشنواره را ستودنی خواند و گفت: به همت بخش خصوصی این جشنواره از ظرفیت بالایی برخوردار شده است.

 

او با اشاره به تلفیق مرکز ملی فرش ایران با صنایع خلاق، از کمبود بودجه ها سخن راند و نقش اتاق بازرگانی و بخش خصوصی در تامین هزینه ها را حائز اهمیت دانست و افزود: لازم است حمایت های بیشتری از این بخش شود تا هزینه مازادی به بخش خصوصی تحمیل نشود.

 

در ادامه، توکلی زواره نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران با انتقاد از تلفیق مرکز ملی فرش ایران با صنایع خلاق، اعلام کرد: امریکا اولین تحریم را برای فرش ایران رقم زد و دولت ما نیز با تلفیق این دو نهاد بدون هماهنگی با بخش خصوصی ضربه دیگری به هنرصنعت فرش دستباف وارد کرد.

 

او در صحبت از مشکلات نقل و انتقال مبالغ حاصل از صادرات، ازدست دادن بازارها و دیگر محدودیت ها که موجب کاهش نرخ صادرات فرش شده اند، افزود: ما در تلاش هستیم تا جایگاه فرش را ارتقا دهیم و مرکز ملی فرش ایران بعنوان یک سازمان مستقل زیرنظر ریاست جمهوری فعال باشد.

 

ساعد عصاچی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش اصفهان با بیان اهمیت موضوع تولید فرش، از مشکلاتی که در زمینه تولید فرش وجو دارد، سخن راند. او افزود: گرانی تامین مواد اولیه مانعی در مقابل تولید است و می تواند موجب تضعیف تولید فرش و خروج فعالان این هنر صنعت از تولید شود.

 

عصاچی، ضرورت دسترسی به تسهیلات ارزان قیمت، مواد اولیه با کیفیت و قیمت مناسب، ایجاد نوآوری و به روزرسانی در تولید فرش دستباف را مطرح کرد و یادآور شد: در حالیکه کشورهای رقیب به صعود جایگاه خود دست یافته اند، کشور ما در مرحله نزول قرار گرفته و لازم است تمهیداتی اندیشیده شود.


تاریخ انتشار : 1402/9/8

عضویت رایگان در خبرنامه

تبلیغات