یکشنبه سی و یکم تیر ۱۴۰۳

تقارن نمایشگاه و جشنواره، فرصت بی‌نظیر، برای دام اصفهان

بر این اساس با توجه به اهمیت تأمین امنیت غذایی، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در حوزه صنعت دام و طیور می تواند تا میزان قابل‌توجهی به چنین مقوله‌ای پاسخ دهد.

با این اوصاف در کنار ظرفیت نمایشگاهی، فرصت تخصصی‌تر و بیشتری در قالب جشنواره گاو هولشتاین شکل‌گرفته است.
همچنین شرایط آب‌وهوایی به‌گونه‌ای است که دامداران فراغ خاطر بیشتری برای شرکت و فعالیت در این مراسم را دارند.

در این رابطه حسین ایران‌دوست در ارتباط با دلایل انتخاب اصفهان برای برگزاری جشنواره گاو هولشتاین اظهار کرد: گاو هلشتاین ایران از آن‌ جهت در اصفهان مطرح می‌شود که این گاو شیرده متناسب با اقلیم کشور پرورش‌یافته است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: اصفهان با دارا بودن رتبه نخست تولیدات دامی در کشور، یک‌ششم تولیدات کل کشور را به خود تخصیص داده است همچنین رتبه نخست تولید شیر خام هم متعلق به اصفهان است.
بیشترین دامداری‌های صنعتی به لحاظ تولید بیشتر و تولید دام در اصفهان قرارگرفته‌اند. به‌علاوه به‌روزترین و جامع ترین سیستم ثبت رکورد در اصفهان قرار دارد به‌طوری‌که خروجی آن به مراکز اصلاح نژاد دام داده‌شده و انتخاب ژن مناسب دام نیز بر اساس همین خروجی‌ها انجام می‌گیرد.
این مسوول افزود: مورد دیگر آنکه اصفهان از ظرفیت دام‌پروری شاخصی برخوردار است تشکل‌های بسیار توانمندی در این استان قرارگرفته‌اند. که هماهنگی و انسجام سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه باعث شده است برگزاری چنین رویدادهای بزرگی پوشش داده شود.

کاربرد نمایشگاه، فقط نمایش محصولات نیست

حمید مهدوی مدیر روابط عمومی اتحادیه دامداران استان نیز از صنعت دام و طیور به‌عنوان بزرگ‌ترین صنایع حوزه کشاورزی و دامپروری نام برد و تاکید کرد: صنعتی است که ارتباط مستقیم با امنیت غذایی کشور دارد، و هر میزان که در این حوزه پیشرفت داشته باشیم از امنیت غذایی بهتری هم برخوردار خواهیم بود و هرچه امنیت غذایی بالاتر رود جامعه‌ای شادتر، سالم‌تر و پویاتر خواهیم داشت.
وی تصریح کرد: در این حال برگزاری رویدادهایی مانند نمایشگاه دام و طیور سبب به نمایش گذاشتن توانمندی‌ها و تجربیات فعالان این بخش خواهد بود ضمن آنکه موجب تعامل فعالان با مدیران ومسوولان ارشد این حوزه می‌شود.
این فعال گفت: قطعاً نمایشگاه می‌تواند در راستای رشد چنین صنعتی مؤثر واقع شود و سبب ارتقای بیشتر آن را فراهم آورد.
مهدوی یادآور می‌شود: اما نکته‌ای که از اهمیت بالایی برخوردار است مدنظر قرار دادن جنبه کیفی چنین نمایشگاه‌هایی است چه‌بسا کیفیت بسیار بیشتر از تعدد و کمیت در موارد اشاره‌شده تأثیرگذار است.
در ادامه وی در ارتباط با تأثیر نمایشگاه دام و طیور بر اشتغال‌زایی و درآمدزایی فعالان این صنعت گفت: نمایشگاه فقط به معرفی محصولات محدود نمی‌شود. برگزاری این‌گونه رویدادها نه‌تنها موجب نمایش محصولات است بلکه مسیر تعامل میان مدیران و فعالان این حوزه را هم فراهم می‌کند.
به‌گونه‌ای که وقتی ارتباطات تسهیل شود اشتغال‌زایی و درآمدزایی هم به دنبال خواهد داشت.
درواقع نمایشگاه باعث دید شدن فرصت‌های اقتصادی می‌شود و به نمایش گذاردن همین فرصت‌ها به اشتغال‌زایی کمک می‌کند.
به گفته این مسوول بدیهی‌ترین بحث اقتصادی در نمایشگاه بازگشت سرمایه به غرفه دارانی است که در آن محل حضور دارند.
وی می افزاید: از طرفی هم تبادل دانش و تکنولوژی و تجربیات فعالان در نمایشگاه خود بستری برای اشتغال‌زایی و تبلیغ محصولات است. به‌طوری‌که محصول در این محل معرفی‌شده و مشتری داخلی و خارجی خود را پیدا می‌کند.

مهدوی بیان می‌کند: واضح آنکه بحث صادرات واردات نیزدراین فضا شکل می‌گیرد. مخاطبانی که از کشورهای دیگر برای شرکت در نمایشگاه دام و طیور به اصفهان آمده‌اند با توانمندی‌ها و قابلیت‌های شرکت‌های ایرانی آشنا می‌شوند و تقاضا برای صادرات، انجام می‌گیرد.
وی خاطرنشان می‌کند: و البته درکنار نمایشگاه برنامه‌هایی مانند برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی سبب قوی‌تر شدن مارکتینگ نمایشگاه خواهد بود.
در کل اهداف برگزاری این نمایشگاه مبادلات تجاری، ایجاد زمینه مناسب برای معرفی آخرین دستاوردها و فراهم‌سازی شرایط برای همکاری ملی و بین‌المللی مدیران این صنعت درجهت رشد صادرات غیرنفتی است.

وحید شیبانی مسوول پروژه نمایشگاه دام و طیور نیز با اشاره به تعداد 220 مشارکت‌کننده و تعداد 170 غرفه در نمایشگاه دام و طیور افزود:
مشارکت‌کنندگان شاخص اصفهان، پیشگام دام‌پرور سپاهان - -نوین رشد شهران فوده -شرکت تعاونی تأمین و تعالی فاتح- مجتمع زنجیره‌ای طیور حلال اسپادانا-گروه صنعتی فولاد فرم خاورمیانه -دهکده موفقیت سالم پروران سپاهان- -به پروران نامی نقش‌جهان-
را شامل می‌شوند.
به گفته این مسوول 50 درصد ازمشارکت کنندگان نمایشگاه دام وطیور ازداخل استان و 50 درصد هم مربوط به خارج از استان هستند.
وی تصریح کرد: این شرکت‌کنندگان در زمینهٔ تولید خوراک دام، طیور و آبزیان، افزودنی‌ها، ریزمغذی هاو مکمل‌ها
تجهیزات، تأسیسات و ماشین‌آلات نگهداری دام، طیور و آبزیان،
تولیدکنندگان و وراد کنندگان دارو و واکسن‌های دامپزشکی
تولیدکنندگان ماشین‌آلات و تجهیزات کارخانه‌ها خوراک دام، فرآوری گوشت، مرغ، ماهی تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی و محصولات خام دامی پرورش‌دهندگان شترمرغ، بوقلمون، تولید جوجه یک‌روزه و .... فعالیت دارند.
به گفته وی امسال تخصصی‌ترین نمایشگاه دام و طیور در اصفهان برگزار می شود. تفاوت با دوره گذشته حضور قوی شرکت‌های دارویی، واکسن و مکمل است به‌علاوه برگزاری سومین جشنواره ملی گاو هلشتاین ایران-اصفهان پس از 18 سال وقفه هم‌زمان با این نمایشگاه، تفاوت دیگری است. که حضور تمامی مدیران کل سراسر کشور از سازمان جهاد کشاورزی و دامپزشکی و سازمان‌های تابعه را به دنبال دارد.
شیبانی در ارتباط با برنامه‌های جانبی نمایشگاه دام و طیور بیان می‌کند: برگزاری کارگاه آموزشی با محوریت اساتید برتر صنعت-حضور شورای مدیران وزارت جهاد کشاورزی –حضور هیات های تجاری از کشور عراق-اقلیم کردستان –اردن-مالی
، حضور مهمانان ویژه هیات وزارت کشاورزی عراق به همراه مدیران اتحادیه‌ها و تجار عراقی-معاونین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان صمت از اتفاقات خوبی است که درزمان برگزاری نمایشگاه شاهد آن هستیم.
وی در پایان تأکید می‌کند: نمایشگاه بین‌المللی اصفهان تنها نمایشگاهی است که تمام اجزای دولتی و بخش خصوصی در کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند. این مورد مهمی است که برای هر چه‌بهتر برگزار شدن نمایشگاه ضروری محسوب می‌شود.


تاریخ انتشار : 1402/8/8

عضویت رایگان در خبرنامه

تبلیغات