یکشنبه سی و یکم تیر ۱۴۰۳

متن صحبت‌های مدیر عامل نمایشگاه بین‌المللی اصفهان در نشست خبری صنعت خودرو

آخرین نمایشگاه صنعت خودرو اصفهان در سال 1397 و پس از تلاش‌های بسیار برگزار شد که از کیفیت مطلوبی برخوردار نبود. چرا که به یکباره و پس از خروج آمریکا از برجام بازار خودرو و در کل اقتصاد بازار دچار نوسان‌های دنباله‌دار شد و همین امر زمینه ساز افزایش تقاضا از سوی مصرف کنندگان نهایی و کاهش عرضه از سوی کارخانه‌های خودروسازی شد؛ بنابراین در همان سال نمایشگاه صنعت خودرو چه از نظر متراژ و کیفیت در حد مطلوبی برگزار نگردید.

 

در مقام مقایسه عرض می‌کنم؛ در سال 1396 نمایشگاه خودرو اصفهان بسیار جامع و کامل بود. در همان سال شاهد حضور دو خودروساز بزرگ کشورمان بودیم. شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا در نمایشگاه اصفهان حضور داشتند و هر کدام یک سالن جداگانه و به صورت مشخص نیز در اختیار گرفته بودند. در نمایشگاه سال 96؛ شرکت مدیران خودرو، بهمن خودرو، پرشیا خودرو، کارمانیا، کرمان موتور، جیلیران و یک برند جدید خودرو به نام "لوکس‌ژن" که خودروهای ساخت کشور مالزی را وارد کرده بود در این نمایشگاه حضور داشتند. همان نمایشگاه بیش از 70 هزار بازدید کنندگان داشت و می‌توانیم بگوییم که در میان سایر عنوان‌های نمایشگاهی همیشه نمایشگاه صنعت خودرو در اصفهان بازدید کنندگان بسیاری داشته است. با وجودی که نمایشگاه صنعت خودرو در سال 1396 کیفیت خوبی داشت، اما از نظر متراژ با محدویت‌هایی روبرو بودیم و در مجموع فضای مفید نمایشگاه 5000 متر بود. در واقع ساختار سالن‌های پل شهرستان به ترتیبی بود که امکان اجرای طرح‌های توسعه را نمی‌داد و حتی باعث رنجش ساکنان نزدیک نمایشگاه هم می‌شد، چرا که پارکینگ نمایشگاه پل شهرستان در مجموع ظرفیت 400 خودرو را داشت و پس از آنکه پارکینگ تکمیل می‌شد بازدید کنندگان خودروهای خود را در کوچه‌های مجاور نمایشگاه پارک می‌کردند و باعث ترافیک بسیار شدیدی در خیابان‌های اطراف نمایشگاه می‌شدند. در ادامه خواهم گفت در فضای جدید چه تغییراتی برای زیر ساخت جدید نمایشگاه بین‌المللی اصفهان انجام شده است.

 

همان طور که گفتم نمایشگاه صنعت خودرو به مدت 3 سال در اصفهان برگزار نشده است و پیش‌بینی می‌کنیم این نمایشگاه به دلیل تغییر محل نمایشگاه اصفهان از پل شهرستان به محل جدید که در کمربندی شرق واقع شده است بسیار متفاوت خواهد بود. در محل جدید نمایشگاه اصفهان با امکانات رفاهی قابل توجه روبرو هستیم، چرا که زمین نمایشگاه 47 هکتار است و زیرساخت‌های مدرن از نظر آسایش دمایی و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی استاندارد در این مکان تجهیز شده است. همچنین طراحی زیبا و منحصر به فردی در نمایشگاه اصفهان صورت گرفته که امکان برگزاری یک رویداد منحصر فرد را برای برگزاری رویداد صنعت خودرو دارد.

 

با توجه به حضور شرکت‌های خودروسازی از جمله کرمان موتور، مدیران خودرو، گروه بهمن، خودروسازی فردا، آرین پارس موتور، زامیاد، دیار خودرو، شایان دیزل، آریا دیزل و مجتمع صنعتی پیلسان در نمایشگاه صنعت خودرو سال 1401 این امید هست که با توجه به مذاکرات و رایزنی‌هایی که داشته‌ایم شاهد حضور دو خودروساز بزرگ ایرانی هم در این رویداد نمایشگاهی باشیم.  همچنین در این نمایشگاه شاهد مشارکت 10 استان در نمایشگاه صنعت خودرو هستیم. استان‌های تهران، اصفهان، سمنان، البرز، فارس، لرستان، کرمان، آذربایجان شرقی و غربی و قزوین در نمایشگاه صنعت خودرو حضور دارند.

سخن پایانی؛

امیدوارم وضعیت بازار و خصوصا اقتصاد از آرامش برخوردار شود تا امکان سرمایه‌گذاری، جذب سرمایه‌های خارجی و کاهش موانع تجاری با سایر کشورها را ببینیم؛ چرا که کنار هم قرار گرفتن این امور باعث می‌شود ثبات در بازار شکل بگیرد و همزمان شاهد رونق گرفتن دوباره رویدادهای نمایشگاهی و رونق کسب و کارها در حوزه‌های مختلف باشیم. ما باور داریم با رونق گرفتن اقتصاد و برگزاری رویدادهای نمایشگاهی با کیفیت امکان سرعت بخشیدن به توسعه اقتصادی بیش از همیشه فراهم می‌شود. مهمتر آنکه با رسیدن به این آرامش کالاهایی که در حال حاضر به عنوان کالاهای سرمایه‌ای در میان مردم شناخته شده‌اند به جایگاه اصلی خودشان در اقتصاد می‌روند. به عنوان مثال تا قبل از هجوم تورم به اقتصاد ایران و کم ثبات شدن بازار ارز و طلا بعد از سال 1397، مردم به خودرو به عنوان یک کالای مصرفی و رفاهی نگاه می‌کردند. در واقع خانواده ایرانی براساس نیازها، توانایی مالی و شناختی که از شرایط خودروهای مختلف در بازار داشت به خرید و نگهداری یک خودرو برای خانواده اقدام می‌کرد، اما این وضعیت در حال حاضر با تلاطم روبرو شده است و مردم به خودرو به عنوان یک کالای سرمایه‌ای نگاه می‌کنند؛ برای همین هم هست که شاهد تقاضای بالا در این بخش هستیم.

امیدوارم برگزاری نمایشگاه صنعت خودرو اصفهان دریچه‌ای برای شناخت بهتر وضعیت بازار خودرو در کشور باشد.


تاریخ انتشار : 1401/8/22

عضویت رایگان در خبرنامه

تبلیغات