سه شنبه بیست و ششم تیر ۱۴۰۳

نمایشگاه طلای اصفهان ترجمه اقتصاد مقاومتی است

به گزارش روابط عمومی نمایشگاه بین‌المللی اصفهان، این نمایشگاه با حضور 120 شرکت از پنج استان کشور و در 17 هزار مترمربع فضای نمایشگاهی برپا خواهد شد.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی اصفهان در نشست خبری پانزدهمین نمایشگاه طلا، فلزات گرانبها، گوهرسنگ‌ها، ماشین‌آلات و صنایع وابسته گفت: پانزدهمین دوره نمایشگاه طلای اصفهان ترجمه اقتصاد مقاومتی است؛ به این معنی که نمایشگاه با وجود تمام مشکلات، ‌فشار اقتصادی و تحریم‌ها و از نظر حجم و کیفیت در بالاترین سطح نسبت به دوره‌های قبل برگزار خواهد شد و این به معنای خواستن و توانستن است.

علیرضا مرتضوی افزود: سیاست‌های کلی نمایشگاه اصفهان در راستای استفاده از توانمندی‌های استان، شهر و کشور و به نمایش گذاشتن آن برای تجار و صادرکنندگان داخلی و خارجی است.

 وی تأکید کرد: نمایشگاه اصفهان به دنبال توسعه پایدار، ایجاد اشتغال و فضای کسب و کار است.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان تصریح کرد: به طور قطع نمایشگاه‌های بعدی اصفهان تخصصی و فوق تخصصی خواهد بود و بیشتر بازدیدکنندگان در زمینه تخصصی و کیفی می‌توانند بهره‌مند شوند.

وی گفت: چشم‌انداز نمایشگاه اصفهان کیفی‌سازی و نگاه‌مان صادرات و اشتغال دانش‌بنیان است.

 

اصفهان، قطب ماشین‌آلات طلاسازی منطقه

مجری برگزاری پانزدهمین نمایشگاه تخصصی طلا، فلزات گرانبها، گوهرسنگ ها، ماشین‌آلات و صنایع وابسته اصفهان نیز در این نشست خبری گفت: اصفهان قطب تولید ماشین‌آلات طلاسازی در منطقه است و دستگاه‌های خود را به کشورهای مختلف صادر می‌کند.

حسین سیدمعلمی اظهار کرد: این دوره از نمایشگاه ۱۸ تا ۲۲ خردادماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برگزار می‌شود.

وی افزود: در این نمایشگاه ۱۲۰ شرکت و مشارکت کننده از استان‌های اصفهان، تهران، فارس، خراسان رضوی و یزد حضور خواهند داشت.

مجری برگزاری پانزدهمین نمایشگاه تخصصی طلا، فلزات گرانبها، گوهرسنگ‌ها، ماشین‌آلات و صنایع وابسته اصفهان گفت: ۶۰ درصد غرفه‌های این نمایشگاه مربوط به ابزارآلات و ماشین آلات ساخت طلا و جواهر و ۴۰ درصد مربوط به مصنوعات طلا و گوهرسنگ‌ها و خدمات وابسته است.

وی با بیان اینکه اصفهان پایتخت صنعت طلای کشور است، اظهار کرد: ۷۰ درصد تولیدکنندگان ماشین آلات و صنایع طلای کشور در استان اصفهان مستقر هستند، همچنین ۹۰ درصد تولیدات طلای داخل را در شرایط سخت تحریم انجام می‌دهند.

سیدمعلمی تأکید کرد: در این دوره از نمایشگاه بعد از چند سال مشارکت کنندگان خارجی حضور دارند، البته به دلیل تحریم‌ها این کار سختی بود و امسال تنها پنج شرکت از ترکیه به‌عنوان مشارکت کننده خارجی در پانزدهمین نمایشگاه طلا اصفهان حضور دارند.

وی همچنین یادآور شد: بازدیدکنندگان خارجی این نمایشگاه از کشورهای هند، امارات، افغانستان، ترکیه و عراق هستند.

مجری برگزاری پانزدهمین نمایشگاه تخصصی طلا، فلزات گران‌بها، گوهرسنگ‌ها، ماشین‌آلات و صنایع وابسته اصفهان ابراز امیدواری کرد: در آینده نمایشگاه طلای اصفهان یکی از بهترین نمایشگاه‌های کشور و منطقه خواهد شد.

وی در ادامه گفت: امسال در این دوره از نمایشگاه با حمایت انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و خوشه طلا اصفهان پاویونی با حضور طراحان و تولیدکنندگان طلا که برای بار نخست وارد نمایشگاه می‌شوند، خواهیم داشت.

 

تحریم‌ها؛ چالش صنعت طلای ایران

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر اصفهان نیز در این نشست خبری با تأکید بر اینکه مهم‌ترین مسئله صنعت طلا تحریم‌هاست، گفت: از ۱۸۰۰ کارگاه فعال طلاسازی اصفهان، اکنون ۶۰۰ کارگاه تنها با ۴۰ درصد ظرفیت خود فعال هستند.

محسن طلامینایی اظهار کرد: امسال بزرگ‌ترین نمایشگاه طلای ایران در قرن جدید برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه اصفهان پایتخت طلا ایران است، افزود: این نمایشگاه بزرگ‌ترین نمایشگاه و از نظر کیفی در سطح بالا برگزار می‌شود و از طراحان جوان و خوش‌فکر استان و ایران برای برپایی آن کمک گرفته‌ایم و هر کسی که داوطلب شرکت در نمایشگاه بود می‌تواند برای نخستین بار در اصفهان حضور یابد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر اصفهان با تأکید بر اینکه همزمان با برپایی این نمایشگاه و موفقیت در آن در نظر داریم تا جایگاه طلای اصفهان را به گذشته برگردانیم، گفت: همزمان با برگزاری این نمایشگاه، روز چهارشنبه میز طلای اصفهان در اتاق بازرگانی تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز مهم‌ترین مساله صنعت طلا تحریم هاست، گفت: اگر تحریم ها برداشته شود، با تمام قوا وارد بازارهای جهانی می شویم.

طلامینایی با اشاره به اینکه در این نمایشگاه یکی از اهداف ما مشارکت جوانان است، افزود: بیشترین حجم تولید و طراحی طلا دست جوانان است و اکنون ۵۰ درصد تولید طلای کشور به طراحی آن برمی‌گردد.

وی با اشاره به توان اصفهان در تولید ماشین‌آلات طلاسازی و صادرات آن به کشورهای منطقه و همچنین ترکیه و ایتالیا، گفت: برندهای معروف ماشین سازی طلا مربوط به اصفهان است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر اصفهان به تاثیر منفی تحریم‌ها بر صنعت طلا اشاره کرد و افزود: به دلیل تحریم‌ها برخی کارگاه‌های تولید طلا تعطیل شده‌اند، البته برخی قوانین مالیاتی و گمرکی نیز مانع تولید این صنعت شده‌اند.

وی به ریزش اشتغال در صنعت طلای استان اشاره کرد و گفت: از ۱۸۰۰ کارگاه فعال طلاسازی، اکنون ۶۰۰ کارگاه تنها با ۴۰ درصد ظرفیت خود فعال هستند.

طلامینایی تأکید کرد: تولیدات طلای اصفهان قابل رقابت با طلای ایتالیا و ترکیه است.

نایب رئیس  انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر اصفهان نیز در این نشست با اشاره به اینکه به دنبال احداث شهرک طلا اصفهان هستیم، ابراز امیدواری کرد: امسال کلنگ شهرک طلا اصفهان زده می‌شود و البته جانمایی این شهرک انجام شده و امیدواریم تا دو سال آینده این شهرک به سرانجام برسد.

محمدرضا خسروی با اشاره به کاهش صادرات طلا از اصفهان، گفت: سال ۹۱ حجم صادرات طلا از گمرک اصفهان ۸۰۲ میلیون دلار بود که سال گذشته به ۳۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

 نایب رئیس  انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر اصفهان دلیل کاهش صادرات طلا را تحریم‌ها و ترس دیگر کشورها عنوان کرد و در پاسخ به وجود طلای قاچاق در اصفهان، گفت: هیچ مصنوع طلای قاچاق در اصفهان نداریم و تولید طلا از اصفهان، تهران و یا یزد است.


تاریخ انتشار : 1401/3/17

عضویت رایگان در خبرنامه

تبلیغات